MCER pierwszą placówką edukacyjną w kraju z certyfikatem Green Building Standard.
Przy ul. Wspólnej kończy się budowa Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (MCER). Będzie to m.in. szkoła dla 1200 uczniów, basen, sala koncertowa, sala sportowa i zespół boisk. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, marecka inwestycja „jako pierwsza szkoła publiczna w Polsce przeszła pozytywnie proces certyfikacji GBS (Green Building Standard)”. Co to oznacza?
– Nasz kompleks zapewni swoim użytkownikom wysoki komfort (cieplny, wizualny, akustyczny i jakości powietrza). Równie ważne jest to, że zużycie energii w MCER będzie racjonalne. Założenie docelowe jest takie, że szkoła przy Wspólnej będzie produkować tyle samo energii w ciągu roku, ile wykorzystywać – informuje Jacek Orych, burmistrz Marek.
„Budynek szkoły, podlegający procesowi certyfikacji, zaprojektowano zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego budownictwa. Wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wysokosprawnym odzyskiem ciepła w centralach wentylacyjnych, zastosowano w nim odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, jak również agregaty kogeneracyjne” – czytamy w artykule na stronie Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.
W tekście wypowiada się również Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich (MIM), odpowiedzialnych za realizację inwestycji.
„ (…) Obiekt został wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne” – mówi prezes MIM.
W tekście podkreślono kwestię komfortu nauczania.
„Wśród rozwiązań wpływających na komfort przyszłych uczniów można wymienić system wentylacji mechanicznej z możliwością kontroli temperatury oraz czujnikami stężenia CO2, w który wyposażona będzie każda sala dydaktyczna. Jest to bardzo istotny aspekt w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy umysłowej, w których jednocześnie przebywa duża grupa ludzi. Wpływ zarówno temperatury jak i stężenia CO2 był niejednokrotnie badany, wykazując że przekroczenie zalecanych wartości powoduje wzrost zmęczenia oraz obniżenie produktywności” – czytamy w artykule.
Całość publikacji TUTAJ